Jakého vyznání byl historik a básník Karel Jaromír Erben?

Text dotazu

Dobrý den,
zabývám se otázkou, jakého vyznání byl český historik a básník Karel Jaromír Erben. Přijde mi, že prameny historiků o této skutečnosti mlčí, ač informace o jeho manželstvích, potomcích a jiné detaily k dispozici jsou. Jeho rodiště, východ Čech, byla tradiční katolická oblast, jako státní zaměstnanec se zřejmě hlásil k preferované katolické církvi, na druhou stranu měl blízko k Palackému, který byl evangelíkem... Vše jsou ale jen domněnky... Lze se dovědět víc?

Odpověď

Dobrý den,

vzhledem k uzavření knihoven máme též omezenou možnost hledat v knižním fondu, má zjištění tedy vycházejí z pátrání na internetu:

podle matriční knihy byl vyznání římskokatolického a v interní diplomové práci jsem se dočetla, že během dospívání se blízce přátelil s Miletínským knězem.

Nikde není naznačeno, že by byl jiného vyznání. Přátelství s Palackým asi nebylo podmíněno stejným vyznáním.