Jaké speciální služby v knihovně poskytujete seniorům a handicapovaným?

Text dotazu

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a v mé bakalářské práci se zabývám knihovními službami, podrobněji službami pro seniory a jinak znevýhodněné uživatele. Chci se tedy zeptat jaké služby vaše knihovna poskytuje pro tento okruh uživatelů. Například mě zajímá, zda poskytujete čtečky, lupy, brýle... Nebo zda máte uzpůsobené značení regálů a jednotlivých oddělení pro lidi se zrakovým postižením. Je vaše budova bezbariérová, pokud ano, jakých prvků se to týká? V poslední řadě se chci zeptat na personál knihovny. Prošel zvláštním školením ohledně správného způsobu komunikace se znevýhodněnými uživateli (zrak, sluch, fyzicky)? Předem děkuji za odpověď a váš čas.

Odpověď

Dobrý den,

Odpověď na vaše otázky jsme se pokusili shrnout v následujících třech okruzích:

1) Bezbariérové přístupy

Naše knihovna se v rámci stavebních omezení snaží zajišťovat bezbariérový přístup do prostor určených pro čtenáře. Bohužel, pouze jeden z objektů je koncipován jako zcela bezbariérový, v hlavní budově pak zajišťujeme bezbariérový přístup služebním vchodem a možnost využít služební výtahy. Jde o provizorní řešení a některé prostory jsou bohužel stále pohybově znevýhodněným uživatelů bez pomoci nepřístupné, což je dáno rozložením budovy v níží sídlíme.

2) Kompenzační pomůcky

Knihovna na vybraných počítačích nabízí nevidomým přístup přes portál FriendlyVox, zpřístupňující informační a komunikační služby bez nutnosti užití zraku. Další kompenzační pomůcky nenabízíme a regály nemají zvláštní značení - především z toho důvodu, že drtivá část našeho fondu je umístěná ve skladech a je třeba ji objednat předem. Náš volný výběr je omezen především na knižní novinky a uživatelům je zde vždy k ruce obsluha, stejně jako v jednotlivých studovnách.

3) Školení pracovníků

Pracovníci naší knihovny nejsou centrálně školeni v práci s uživateli se specifickými potřebami, ale zaměstnanci v exponovaných pracovištích (Multimediální studovna, kde je mimo jiné zpřístupněn již zmíněný portál FriendlyVox a jsou dostupné elektronické knihy pro nevidomé) se vzdělávají samostatně, návštěvami tematických přednášek a kurzů.