Jaké slovo je správným synonymem slova sňatek? Svatba či manželství.

Text dotazu

Je sňatek institucí a vztahem nebo obřadem a aktem? Nebo je sňatek uskutečněným vztahem? Jde o to že existuje termín občanský sňatek a církevní sňatek, v tomto spojení by se mohlo jednat jak o manželství tak svatbu. Běžně se užívá spojení uzavřít sňatek. V tomto spojení se jako synonymum nabízí manželství. Hovorově se používá označení sňatek na radnici, na velvyslanectví, v kostele. Slovo uzavřený se zde vypouští a sňatek se užívá jako svatba. Česká wikipedie heslo sňatek přesměrovává na heslo svatba. Jak to se sňatkem je? Dále se chci zeptat, jak přesně jsou definována synonyma. Mám přirozenou tendenci za synonyma považovat jenom ta slova, která spolu souhlasí kompletní definicí pak však narážím na dva problémy, že totiž né každé slovo má jednoznačnou definici, někdy je slovo používáno ve více podobných významech a obecně pozoruji tendenci uznávat jako synonyma slova, která jsou zaměnitelná jen relativně

Odpověď

Dobrý den,

podle několika slovníků synonym, tištěných i internetových, je synonymem ke slovu SŇATEK slovo SVATBA.

Sňatek (svatba, vdavky, oddavky, ...) označuje "jednorázovou" událost, narozdíl od manželství, které označuje svazek, pouto, spojení a tedy dlouhodobý vztah.

Sňatek je tedy jednorázovou událostí, tedy ohraničeným krátkodobým aktem (který ovšem v lidovém kulturním kontextu zahrnuje i ohlášky, atd. a končí svatební nocí, respektive ránem po ní). V tomto kontextu je jedno, zda se jedná o sňatek civilní nebo církevní, vymezení a obsah pojmu zůstává stejný, přestože se liší forma. 

Přirozenou vlastností synonym je fakt, že spolu kompletní definicí nikdy zcela nesouhlasí, ale lze je použít k různým způsobům označení shodného procesu/jevu.

Doufám, že Vám mé vysvětlení přijde jako dostačující.

Použité zdroje

slovník-synonym
synonymus.cz
Školní slovník českých synonym 2010

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

20.06.2018 02:24

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu