Jaké kategorie, jaká města a kraje jsou vyobrazeny na Krannerově kašně v Praze na Smetanově nábřeží (jak jdou přesně za sebou)?

Text dotazu

Dobrý den,
  Krannerovu kašnu znám, ale neumím přesně identifikovat, co která socha představuje? Poznám alegorii Prahy a Kutné Hory. Rada bych je měla pojmenované pěkně popořadě a konkrétně.

Předem díky

Odpověď

Dobrý den,

základní dělení soch na Krannerově kašně je trojí. Od zdola na horu je to následovně:

1. Alegorie Prahy a krajů jsou umístěny na pilířích nádrže kašny.

2. Alegorie činností a oborů jsou umístěny při střední části pomníku.

3. Na vrcholu se nachází jezdecká socha Františka I.

S identifikací jednotlivých soch se pojí několik problémů. Uspořádání krajů, ze kterého tvůrci kašny architekt Josef Ondřej Kranner a sochař Josef Max vycházeli, přestalo platit v roce 1849, rok před odhalením sochy.

Jednotlivé alegorie nejsou jednoznačně určeny. Jejich identifikace tedy není naprosto přesná.

Petr Šámal a Alexandr Rymarev, autoři jedné ze snah o pojmenování alegorií jednotlivých měst, zvolili následující interpretační klíč.

Vycházeli z dobové charakteristiky jednotlivých krajů od Františka Xavera Zippeho a někdy také z přírodního charakteru kraje nebo jeho historické tradice.

Soch je dohromady 17.  Socha znázorňující Prahu a 16 soch podle jednotlivých krajů. Popis soch bude orientován od sochy Prahy zprava doleva. Prahu znázorňuje sedící žena, která má v pravé ruce štít a na hlavě místo koruny hrad.

 Znázorněné kraje jsou následovné:

 1. Bydžovský kraj - postava horala s nádobou s vytékající vodou. Snad znázornění Krkonoš a Labe.

 2. Rakovnický kraj - socha znázorňuje lovce, protože kraj je spojen s loveckou tradicí.

 3. Kouřimský kraj - vychází z dobového popisu, kde se uvádí, že hlavní obživou obyvatel bylo zpracování plodin .

 4. Žatecký kraj - socha muže, držícího v pravé ruce tyč na které se vine rostlina, odkazuje k pěstování chmele.

 5. Chrudimský kraj - muž s koněm,  v dobovém popisu kraje byl zdůrazněn chov koní.

 6. Čáslavský kraj -  postava muže se opírá o část stromu, atribut kraje by mohlo být dřevo.

 7. Boleslavský kraj - muž nesoucí obilí, znázorňuje hlavní charakteristiku kraje a to zemědělství.

 8. Plzeňský kraj - horník evokuje doly, které charakterizují kraj.

 9. Budějovický kraj - dobový popis kraje vyzdvihuje stavbu lodí. Postava má pod sebou atribut voru, odkazující k plavení dříví.

10. Prácheňský kraj- socha má rybářské a lovecké atributy. Je možná spojitost rybníky a rybníkářstvím 11. Klatovský kraj - postava může držícího nádobu, odpovídá dobovému zdůraznění sklářství v kraji.

12. Loketský kraj - postava lovce může odkazovat na loveckou tradici kraje.

13.Královehradecký kraj - jako hlavní zdroj obživy v kraji, bylo zdůrazňována přádelnictví a tkalcovství.

14. Táborský kraj - postava bojovníka, možná má zpodobňovat husitu.

15. Litoměřický kraj - muž mající na tyči vinnou révu odkazuje na pěstování vína.

16. Berounský kraj - oblast bývala spojována s hutní výrobou.

Jasnější je identifikace soch znázorňující obory a činnosti, dohromady je jich 8. Jejich charakteristiku doplňují drobné figury pod samotnými sochami.

Sochy jsou následující:

1. Mír - žena, která má pod sebou holubici

2. Bohatství národa -žena, která drží věc evokující roh hojnosti a má pod sebou gryfa.

3. Hornictví - horník, který má pod sebou permoníka.

4. Zemědělství - zemědělec, v ruce drží srp a pod sebou má krávu.

5. Průmysl - socha muže, který má za sebou ozubené kolečko a pod sebou lva.

6. Obchod - muž stojící levou nohou na balíku a pod sebou má mořskou pannu.

7. Umění - žena, která drží v ruce zmenšenou stavbu a pod sebou sfingu.

8. Věda - je vyobrazená jako žena držící v rukou rozevřenou knihu a pod sebou má sovu.

Použité zdroje

ŠÁMAL, Petr a RYMAREV, Alexandr. Domy na Starém Městě pražském II. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2007.

ISBN 978 - 80 -7106 - 911- 9.