Jaké jsou výhody a nevýhody knihovny jako příspěvkové organizace a knihovny jako organizační složky obce

Text dotazu

Dobrý den,

můj dotaz spadá do oblasti práva, ekonomiky a knihovnictví. Prostudoval jsem si příručky "Jak řídit knihovnu" a "Rozvoj manažerských kompetencí" na <https://ipk.nkp.cz/odborne-cinnosti/rizeni-knihoven>, a zároveň jsem si prostudoval i informace týkající se zákonů na <https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod>. Avšak nenašel jsem to co jsem hledal. Z informací jsem se dozvěděl pouze obecné informace, že existují tři způsoby zřizování knihoven:

1. Knihovna jako příspěvková organizace
2. Knihovna jako organizační složka obce 3. Knihovna jako součást jiné organizace, případně oddělení kultury

Chtěl bych se zeptat, zdali někdo dělal nějakou studii, článek, nebo knihu o tom: Jaké výhody a nevýhody má když je knihovna organizační složka obce a nebo obráceně jaké výhody a nevýhody to má pokud je knihovna jako příspěvková organizace? Zajímají mě i zákony, které se k tomu vztahují. Je nějaká výhoda proč většina knihoven chce být příspěvkovou organizací?

Děkuji a přeji pěkný den

Odpověď

Vážený pane (...),

v příloze posíláme odpověď na Váš dotaz: „Jaké výhody a nevýhody má, když je knihovna organizační složka obce a nebo obráceně jaké výhody a nevýhody to má, pokud je knihovna jako příspěvková organizace?“, který jste vznesl prostřednictvím dotazovací služby českých knihoven Ptejte se knihovny.

Přílohy