-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
dočetla jsem se, že Claudius Ptolemaius rozlišoval mezi geografií a chorografií, která byla (na rozdíl od geografie) více zaměřena na charakter a jedinečnost místa a neřešila tolik vztah k většímu prostorovému celku. Chci se Vás zeptat, jaké jsou hlavní principy a metody chorografického popisu území.
Děkuji!
Dobrý den,
k Vašemu dotazu se nám podařilo najít tyto informace:
Podle Ottova slovníku naučného:
"Chórografie (z řec.), oddíl vědy zeměpisné. Oproti topografii čili místopisu popisuje větší oblasti a krajiny jako zeměpisný celek."
Definice z Masarykova slovníku naučného:
"Chorografie (z řec.) zeměpis regionální, oblastní, územní, popisující zeměpisně jednotlivá území jako přirozené celky."
Dále se nám podařilo najít informace na internetu, bohužel není uvedeno odkud interpret čerpal své informace a my nejsme sto tyto informace ověřit, nicméně toto uvádí wikipedie:
"Chorografie (možno přeložit jako popis místa) pochází z dílny Klaudia Ptolemaia (89 - 165) jako rozlišení geografie. Ptolemaios se domníval, že je zapotřebí rozdělovat geografii a chorografii. Podle něj je v chorografii rozumné a užitečné uvádět i nejdetailnější zvláštnosti zemí, naproti tomu v geografii jen hrubé rysy. Chorografie se zabývá převážně kvalitou nikoli kvantitou; usiluje o podobnost, nikoli proporcionalitu poloh; geografie se spíše zajímá o kvantitu. Domnívá se, že geografii jde vždy o soulad vzdáleností, avšak o podobnost, shodnost pouze tehdy, když zobrazuje velké regiony a obecné, celkové obrysy. Polohu a obrysy zachycuje jen s pomocí linií a smluvených značek.
Chorografie proto vůbec nepotřebuje matematické metody, které jsou v geografii nejvýznamnějším komponentem. Podle něj je základem geografie astronomické určení polohy bodů." (http://cs.wikipedia.org/wiki/Chorografie)
Dále bychom Vám doporučili obrátit se spíše na Knihovnu geografie na Univerzitě Karlově: http://ucebny.natur.cuni.cz/gk/.
* databáze Czech Geographical Bibliography Online: http://www.geobibline.cz/node/11
* Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. [Praha]: Paseka, 1996-2003. 28 sv. ISBN 80-7203-007-8.
* Masarykův slovník naučný: lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha: Československý kompas, 1925-1933. 7 sv.
* Štefl, Vladimír. Klaudios Ptolemaios: tvůrce geocentrické soustavy. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2005. 56 s. Velké postavy vědeckého nebe; sv. 15. ISBN 80-7196-317-8.
* Downs, Roger M. et al. Almanach geografie. Praha: Sanoma Magazines Praha, 2006. 496 s. ISBN 80-7026-267-2.
* Vrána, Karel, ed. V jednom společenství: životní příběhy světců. Vyd. 2., rev., Ve Vyšehradu 1. Praha: Vyšehrad, 2009. 550 s. ISBN 978-80-7021-990-4.
* Patočková, Soňa. Geografie: studijní materiály nejen pro maturanty. V Tribunu EU vyd. 1. Uherské Hradiště [i.e. Brno]: Tribun EU, 2008. 193 s. Knihovnicka.cz. Librix.eu. ISBN 978-80-7399-578-2.
* databáze ANL (české články): http://aleph.nkp.cz/cze/anl
* online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc Volný internet:
* http://cs.wikipedia.org/wiki/Geografie
* http://cs.wikipedia.org/wiki/Chorografie
* https://www.google.cz/#q=chorografie&nfpr=1
Geografie. Geologie. Vědy o zemi
--
Národní knihovna ČR
04.06.2015 13:21