jaké je skloňování příjmení Hradecký v množném čísle?

Text dotazu

jak správně skloňovat příjmení Hradecký v množném čísle?

Odpověď

Dobrý den,

při skloňování osobních jmen se primárně řídíme jejich výslovností. Podle zakončení, které má jméno ve vyslovované podobě, je přiřazujeme k příslušnému skloňovacímu typu (jména zakončená ve výslovnosti na [i] a v písmu na -i, -y) .

Specifickým případem jsou příjmení slovanského původu, která mají formu přídavných jmen (Vranitzky, Duchovny, Brzezinski). Ta se skloňují analogicky jako přídavná jména a v 5. p. mohou mít dubletní koncovky (2. p. Vranitzkého, Duchovného, Brzezinského - 5. p. Vranitzky i Vranitzký, Duchovny i Duchovný, Brzezinski i Brzezinský). V úzu se u 5. p. těchto jmen projevuje silná tendence ponechávat tvar stejný jako v 1. p. Pokud je však původní adjektivní povaha tohoto jména zastřená, méně průhledná a uživatelé už v něm přídavné jméno nerozpoznávají, je možné tato jména skloňovat podle jejich zakončení na [i] tzv. zájmenným způsobem: Starsy (původně ze jména Starší), Lepschy (původně ze jména Lepší) - 2. p. Starsyho, Lepschyho.

Skloňování příjmení Hradecký

Jednotné číslo

Pád        Slovo

1             hradecký

2             hradeckého

3             hradeckému

4             hradecký

5             hradecký

6             hradeckém

7             hradeckým

Množné číslo

Pád        Slovo

1             hradecké

2             hradeckých

3             hradeckým

4             hradecké

5             hradecké

6             hradeckých

7             hradeckými

Použité zdroje :

http://prirucka.ujc.cas.cz/

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=323

https://sklonuj.cz/#gref