Jaké je definice pojmu parokruh?

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, co je to parokruh. Pojem je použit v překladu románu Julese Verna Pět neděl v balóně a také v Životě na Měsíci Karla Pleskače. Nejspíše má něco společného s podnebím a atmosférou, ale přesně to nevím.

Odpověď

Dobrý den,

dle textů, které jsme vyhledali je parokruh zastaralým termínem užívaným pro atmosféru.

Níže posíláme úryvky textů a citace knih, ze kterých byly úryvky převzaty.

*MEZÍRKA, Josef a VYMAZAL, František. Soubor veškerých nauk hospodářských: rukojeť pro učitele při vyučování hospodářství na národních školách, spolu čítanka ve prospěch škol opakovacích a naučná kniha pro menší statkáře. V Brně: Nákladem Fr. Karafiata, 1869. S. 9. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:8aa02810-a298-11e7-a093-005056825209

"Celý povrch naší země skládá se z vody a země. Voda zaujímá asi tři čtvrtiny a obydlená země čtvrtinu povrchu zemského. Odevšad obklopena jest země asi 8 až 10 mil vysoko plynnou látkou, jíž vzduch, parokruh aneb řeckým jménem atmosféra říkáme."

*Časopis českého Museum. Praha: Knihkupectví J. G. Calve, 1850, 24(3). S. 436, 439. ISSN 0862-7282. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:8d4e88f0-cf14-11e8-b0e0-5ef3fc9bb22f

"Zeměkoule naše obklíčena jest kolkol vrstvou vzduchu, který tvoří opar neb parokruh; obapolné působení povrchu země a parokruhu, pod vplyvem světla, tepla, električnosti a magnetismu má za následek úkazy, které jsou předmětem meteorologie čili povětroznanství;

Mámeli nyní zevrubné vědomosti o prvcích našeho parokruhu, zato nevíme téměř nic o jeho výšce; dle zákonu tak zvaného Mariotte'ova hutnost plynů závisí od tíže, kterou oni samy sebe tlačí; čím výše tedy jdeme, tím slabší je tlak od hořejších vrstev vzduchu, tím více se roztahují, a tak by to mělo jít do bezkonečna t. j. parokruh zemský by neměl míti žádných mezí. To ale nemůže býti jen z té příčiny, že parokruh i se zemní koulí za 24 hodin se jednou otočí okolo osy zemní;........"

*Čtvrtá čítanka pro obecné školy. Ve Vídni: C.k. školní knihosklad, 1876. S. 17. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:2e675c60-68e7-11e8-bfeb-5ef3fc9bb22f

"Okruhy Čtení o přírodě. ...5. Vzduch, parokruh"

*Filosofie podle zásad sv. Tomáše Akvinského. Tiskem a nákladem Papežské knihtiskárny benediktinů rajhradských. S. 847, 848. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:4d926250-1c3d-11e5-b642-005056827e51

"....zhustl zase parokruh naší země tou měrou, že nemohlo jím světlo pronikati....

.....Z jedné části plynových a parních látek, z nichž se parokruh skládal, utvořil se náš vzduch, kdežto část druhá v kapalnou hmotu se proměnila a na povrch země naší spadla. ...."