Jaká nejjedovatější houba roste v česku a jaké její množství (pozřít) je smrtelné?

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě jaká je nejjedovatější česká houba, jaké její množství je po pozření smrtelné. Případně jestli existuje nějaký přehled český hub podle množství které je smrtelné. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

otravy jedovatými houbami jsou poměrně nápadné a v praxi časté. Podle příznaků je toxikologové dělí na několik skupin.Toxiny se většinou dělí podle účinků a chemického  složení. Houby mohou způsobovat několik druhů otrav, jejich rozdělení naleznete v článku na adrese http://www.biotox.cz/toxikon/makromycety/j_trideni.php.

Pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus) je naší nejjedovatější a zároveň nejzákeřnější houbou. Zákeřná je hlavně doba inkubace, příznaky otravy se totiž projevují za 2 dny až 3 týdny, díky tomu byla jeho jedovatost dlouho utajena, až do roku 1958 se považovala za jedlou. Přitom dokáže lehce usmrtit nebo vážným způsobem trvale poškodit ledviny. Jako smrtelná dávka se uvádí 30 g čerstvé houby. Vyskytuje se vzácně a otravy u nás jsou buď velmi vyjímečné nebo se je nepodaří identifikovat. Pavučinec plyšový lze zaměnit hlavně za jedlé druhy pavučince, ale i trošku vzdáleněji podobné lišky.Více zde: https://pmczech.webnode.cz/products/nase-nejjedovatejsi-houby/

Muchomůrka zelená (Amanita phalloides) je považována za nejnebezpečnější houbu Evropy a Severní Ameriky – způsobuje zde nejvíce smrtelných otrav. Je nejen prudce jedovatá, ale navíc se první příznaky otravy objevují až v okamžiku, kdy je jed vstřebán v organismu a jsou již zasaženy důležité orgány (zejména játra), tj. po cirka 8 až 12 hodinách, pak následuje asi 2 dny bouřlivých projevů (nevolností, zvracením, průjmem), slabší osoby mohou podlehnout již v této fázy na dehydrataci. Po bouřlivých projevech přijde zdánlivé odeznění a úleva na 1 den, ovšem v této chvíli se dokonává poškození jater, na následky čeho neléčený člověk 5 až 6 den umírá na jaterní nedostatečnost nebo otok mozku. V současnosti se udává úmrtnost cca 1/4 otrávených. Podle výpovědí otrávených má muchomůrka vynikající chuť. Jako smrtelná dávka se uvádí cca 50 g čerstvé plodnice. Muchomůrka bývá zaměňována například za bedlu, žampiony, růžovku či jedlou holubinku nazelenalou.
Muchomůrka jízlivá (Amanita virosa) je smrtelně jedovatá, svou nebezpečností se velmi blíží muchomůrce zelené a má stejný průběh otravy. Je možná záměna hlavně za jedlé pečárky (žampiony), které mají v mládí bělavé lupeny. Riziko záměny je ještě vyšší než u muchomůrky zelené.

Vláknice začervenalá (Inocybe erubescens) nazývána též vláknice Patouillardova jprudce jedovatá houba, otrava se projeví do půl hodiny po požití celkovou nevolností provázenou vyměšováním velkého množství slin, zvracením, průjmy a křečemi. Při požití většího množství může nastat smrt. Nejčastěji lze vláknici zaměnit za čirůvku májovku či závojenku podtrnku.
Muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina) též nazývaná panterová či tygrovitá. První příznaky otravy se projevují za půl až dvě hodiny po požití pokrmu. Dostavuje se blouznění, účinek není vzdálený alkoholové opilosti. Otravy mohou mít těžký průběh a bez včasného léčení v nemocnici mohou přivodit smrt. Ve větším ohrožení jsou hlavně osoby s poruchami oběhové soustavy a srdce. U nás roste místy velmi hojně. Muchomůrka tygrovaná je velmi podobná jedlé muchomůrce šedivce a lze ji také zaměnit za velmi oblíbenou a chutnou muchomůrku růžovku.

Použité zdroje

https://zpravy.aktualne.cz/[…]/?redirected=1539593406

https://hobby.idnes.cz/[…]/atlas-hub.aspx?klic=142007

www.mykologie.net

Poradny :

https://www.myko.cz/poradna/zeptejte-se-nas/

https://www.myko.cz/poradna/

https://www.nahoubach.cz/clanky/houbarske-poradny-kontakty/