Jaká je prosím etymologie slova "slovo"?

Text dotazu

Jaká je prosím etymologie slova "slovo"?

Odpověď

Dobrý den,

Český etymologický slovník Jiřího Rejzka uvádí, že slovo je všeslovanské - v polštině słowo, v ruštině slóvo (se stejným významem jako v češtině), ve slovinštině slovô (význam "rozloučení, odchod"), srbské a chorvatské slövo (význam "písmeno"), staroslovanské slovo.

V jiných slovanských jazycích se ve významu "slovo" používají jiné výrazy - ve slovinštině besêda, v srbštině řeč, v bulharštině dúma.

Praslovanské slovo je příbuzné s řeckým klé(u)os (slovo, hlas, řeč sláva) tocharským klyw téhož významu, staroindickým srávas (hlasitý křik, chvála). Vše pochází z indoevropského kleuos od kleu- "slyšet".

Použité zdroje

Rejzek Jiří: Český etymologický slovník, 2001