Jaká je prosím etymologie slova brusle?

Text dotazu

Jaká je prosím etymologie slova brusle?

Odpověď

Dobrý den,
vysvětlení původu slova brusle jsme nalezli v etymologických slovnících :

1) Slovo brusle se běžně používá od dob Josefa Jungmanna. Původní výraz kosle byl moravský (a polský), z toho pochází běžnější výraz česky kůsle.
2) Slovo brusle pochází z nářečného  slova kůsle = sněžnice ke koslať se = kolébat se (v. kosý = zahnutý všeslovansky), a to pod vlivem výrazu brousiti, protože brusle se časem přebrušují.

Starší český lidový výraz pro brusle byl šlajfky, z něm. Schleifen = bruslit. Schleifen znamenalo také brousit, český název je tedy přikloněn k tomuto významu.

Použité zdroje

Etymologický slovník jazyka českého. Praha : SPN, 1978
Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Lidové noviny, 1997