Jaká je etymologie českého slova "buchta"?

Text dotazu

Jaká je etymologie českého slova "buchta"? Bohužel nemám k dispozici etymologický slovník češtiny, kde by mohla být odpověď. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den, etymologický slovník online říká:
heslo buchta
Odvozeno od slovesa bouchat. Z češtiny bylo posléze v 16. století přejato do polštiny. [1, str. 46]Další význam (lid., expr.) také ‘udeření rukou (do zad)’. [2] Pravděpodobně žertovně motivováno společným slovotvorným základem s významem ‘praštit’.
BRÜCKNER, Aleksander. Słownik etymologiczny języka polskiego. KRAKOV: Krakowska Spółka Wydawnicza, 1927.Slovník spisovného jazyka českého [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, [cit. 2013-01-19].
http://etymologie.g6.cz/slovo/buchta

Další zdroj:
buchta - druh pečiva kynutého, s nádivkou; tělo jako buchta - kypré, masité, pak i buchta = dobráček
patří k bu-ch-/pu-ch- nabývati na objemu (bouchoř, puchnout) jakožto odvozenina od slovesa u nás nezachovaného, shodného se buhtati se - puchnouti; buhta žena s tučným obličejem a ukrajinsky buchta - vypouklina.
Podle jiných je z německého Buchtel, Wuchtel
bouchati, bušiti - z toho lidové - buchta - rána do zad
Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Academia, 1971.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.05.2020 11:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu