Jaká existuje literatura (česká i zahraniční) a články k nacistickému okupačnímu režimu na Ukrajině?

Text dotazu

Jaká existuje literatura (česká i zahraniční) a články k nacistickému okupačnímu režimu na Ukrajině? Popřípadě české studie v odborných periodikách? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokusila jsem se o takový rámcový výběr:

1/ Berkhoff, Karel C. 2004: Harvest of Despair: Life and Death in Ukraine Under Nazi Rule. Cambridge (k dispozici v knihovně v Jinonicích)

2/ Lower, Wendy 2005: Nazi empire-building and the Holocaust in Ukraine. Chapel Hill (k dispozici v knihovně v Jinonicích)

3/ red. V.F. Soldatenko, Vedmid' L.A., Voljanjuk O.Ja., Kalinič A.Ju., Privalko T.V 2013: Sožžennyje sela : Ukraina pod nacistskoj okkupacijej 1941-1944 gg. : annotirovannyj ukazatel'. Moskva (překlad z ukrajinštiny, k dispozici v Jinonicích)

4/ a určitě stojí za přečtení kniha: Snyder, Timothy 2013: Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem. Paseka (k dispozici na FF UK´v Knihovně Historického kabinetu a v knihovně Jana Palacha)

5/ The Holocaust in Ukraine: New Sources and Perspectives (PDF).

Dost zajímavých online článků (které se ale převážně zabývají holocaustem) lze nalézt v poznámkovém aparátu pod tímto článkem na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_collaboration_with_Nazi_Germany

Snad vám to poslouží jako dobrý odrazový můstek.

Použité zdroje

viz. text odpovědi