Jaká byla hodnota 1 zl. v době, kdy se stavěl kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Text dotazu

Na začátku prázdnin jsem navštívila na Zelené hoře kostel sv. Jana Nepomuckého. Výklad o historii a době ve které vznikal mě velmi zaujal. Zakoupila jsem si publikaci Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Zvlášť mě zaujala pasáž ohledně výstavby, konkrétně dochované záznamy o výplatách za řemeslné práce na stavbě kostela, vyplácené v průběhu výstavby ve zlatkách. Mám jen přibližné, a možná ani ne přesné povědomí o dnešní hodnotě 1 zlatého (která se v průběhu staletí mohla měnit), kterou jsem již dříve někde zaznamenala, a to cca 500 - 550 Kč/1 zl. Zajímala by mě tedy současná přibližná hodnota 1 zlatého, když bych si ráda spočítala přibližné náklady na stavbu kostela v letech 1719 -1722 a učinila představu o ceně tehdejších prací. Za odpověď děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Přeposílám odpověď pana Mikuleho z Regionálního muzea ve Žďáře n. S.

Podobné převody kurzů jsou velmi složité a ne vždy zcela spolehlivé. Do "ceny" stavby totiž není započítána práce zdarma, kterou konkrétně na Zelené hoře vykonávali (v rámci roboty, například lámání kamene, mýcení lesa, odvoz klád) a trestanci. Podle kolegy měla v dané době 1 kráva cenu 5 zl, 1 ovce 1 zl, 1 stůl pro sedláka 5-10 zl, 60 litrů obilí od 1/2 do 1 zl.

Přesné poměry by mohli znát pracovníci Numizmatického oddělení Moravského zemského muzea, které vede paní Dr. Grossmannová: dgrossmannova@mzm.cz.

Pěkný den

Obor

Ekonomické vědy, obchod

Okres

Žďár nad Sázavou

Knihovna

Knihovna Matěje Josefa Sychry, Žďár nad Sázavou

Datum zadání dotazu

15.07.2019 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu