Jaká byla hodnota 1 zl. v době, kdy se stavěl kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Text dotazu

Na začátku prázdnin jsem navštívila na Zelené hoře kostel sv. Jana Nepomuckého. Výklad o historii a době ve které vznikal mě velmi zaujal. Zakoupila jsem si publikaci Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Zvlášť mě zaujala pasáž ohledně výstavby, konkrétně dochované záznamy o výplatách za řemeslné práce na stavbě kostela, vyplácené v průběhu výstavby ve zlatkách. Mám jen přibližné, a možná ani ne přesné povědomí o dnešní hodnotě 1 zlatého (která se v průběhu staletí mohla měnit), kterou jsem již dříve někde zaznamenala, a to cca 500 - 550 Kč/1 zl. Zajímala by mě tedy současná přibližná hodnota 1 zlatého, když bych si ráda spočítala přibližné náklady na stavbu kostela v letech 1719 -1722 a učinila představu o ceně tehdejších prací. Za odpověď děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Přeposílám odpověď pana Mikuleho z Regionálního muzea ve Žďáře n. S.

Podobné převody kurzů jsou velmi složité a ne vždy zcela spolehlivé. Do "ceny" stavby totiž není započítána práce zdarma, kterou konkrétně na Zelené hoře vykonávali (v rámci roboty, například lámání kamene, mýcení lesa, odvoz klád) a trestanci. Podle kolegy měla v dané době 1 kráva cenu 5 zl, 1 ovce 1 zl, 1 stůl pro sedláka 5-10 zl, 60 litrů obilí od 1/2 do 1 zl.

Přesné poměry by mohli znát pracovníci Numizmatického oddělení Moravského zemského muzea, které vede paní Dr. Grossmannová: dgrossmannova@mzm.cz.

Pěkný den