Jak zní šestý pád tohoto jména?

Text dotazu

Dobrý den, u slova Karel Hynek Mácha je šestý pád Karlu Hynku Máchovi, nebo Karlovi Hynkovi Máchovi?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

odpověď je následující: spisovně je správně "Karlu Hynku Máchovi". Výraz "Karlovi Hynkovi Máchovi" se prosazuje pouze v neformálním projevu.

U několikaslovného výrazu (často spojení rodného jména a příjmení, popř. titulu a jména) se koncovka -ovi připojuje zpravidla jen k poslednímu členu, popř. se koncovky -ovi a -u/-i střídají, u posledního slova je však -ovi: přejeme panu doktoru Tomáši Svobodovi mnoho úspěchů (přejeme panu doktorovi Tomáši Svobodovi), uděluje inženýru Davidu Němečkovi za přínos…

Pozn.: V běžných, neformálních projevech se prosazuje spíše koncovka -ovi: magistrovi Radkovi Havlíčkovi. Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=224