Jak zjistím jméno autora nějakého staršího článku?

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět, kdo je autorem tohoto článku: Bibliotheka českých původních románů historických i novověkých. Ročník I. V Praze 1855. Tisk a sklad Kateřiny Jeřábkové. Obzor. 1855, roč. 1, č. 6, s. 455–456. K dohledání zde:

http://kramerius.nkp.cz/kra[…]=11&start=53&end=61

Kdyby odkaz nefungoval, je to prostě článek v časopise Obzor, u kterého není uveden autor. V té době snad v redakci Obzoru pracovali Karel Boleslav Štorch, K. J. Erben a V. Zelený, ale kdo z nich článek napsal? Nebo to byl někdo úplně jiný? A pokud autora nedohledám, jak to mám správně označit v citaci? Děkuji mnohokrát za jakoukoliv radu.

Odpověď

Dobrý den, 

pokoušeli jsme se dohledat autora uvedeného příspěvku v Obzoru, ale bohužel neúspěšně. Prošli jsme obsah Obzoru, "Úvod k úvahám", které uvádí celou kapitolu "Úvahy o spisech", bibliografie Karla Jaromíra Erbena, Karla Boleslava Štorcha i  Václava Zeleného, ale nikde nejsou jednotlivé příspěvky v Obzoru rozepsány. 
Dále jsme se dívali do poměrně obsáhlé publikace " DOLANSKÝ, Julius a ERBEN, Karel Jaromír. Karel Jaromír Erben: [studie s ukázkami z díla]. 1970" a ačkoli je zde trochu podrobněji rozepsáno Erbenovo působení v Obzoru, nejsou zde uvedeny články, kterými do titulu přispěl. 

Pokud potřebujete článek ocitovat, doporučujeme Vám držet se informací uvedených v manuálu pro tvorbu bibliografických odkazů a citací, který je volně k dispozici na adrese http://www.citace.com/CSN-ISO-690.pdf.

Zde se mimo jiné uvádí "Pokud některý údaj chybí, vynechává se a pokračuje se následujícím. V některých

případech lze údaj dohledat v jiných zdrojích nebo nahradit zástupnou formulací." A dále "Tvůrcem jsou fyzické osoby nebo korporace odpovědné za obsah dokumentu. V případě, že není tvůrce známý, tento údaj se vynechává a je vhodné uvádět vedlejší tvůrce. V některých případech lze jako tvůrce uvést významného editora. Harvardský systém (viz Metody citování a odkazování) umožňuje místo autora, v případě že je autor neznámý, uvést zkratku Anon."

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.03.2016 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu