Jak získat autorská práva ke knize

Text dotazu

Dobrý den, byla mi doporučena Vaše platforma, abych zde položila tento dotaz. Ráda bych přeložila knihu (knihy) Julietty Bairacli-Lévy, sama nebo v rámci nějakého menšího nakladatelství (větší nakladatelství knihy odmítla). Nevím ale, jak získat autorská práva ke knize, když autorka je již mrtvá. Dali byste mi prosím nějakou radu?
Děkuji moc!

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.
K vydání přeloženého literárního díla je třeba mít uzavřenou licenční smlouvu s původním autorem (resp. s držitelem autorských práv) a také s překladatelem, tedy s Vámi, jelikož i překladatel je považován za původního autora:
https://prekladateleseveru.cz/zasady-uzavirani-licencnich-smluv/
https://www.dilia.cz/item/8431-autorske-pravo-v-praxi 

Pro zjištění možností získání licenční smlouvy bychom Vám doporučili obrátit se na agenturu Dilia, která zajišťuje uzavírání licenčních smluv na užití děl českých i zahraničních autorů: https://www.dilia.cz/17-literarni-agentura.

Případně zkuste také kontaktovat nějaké překladatelské organizace, například Jednotu Tlumočníků a překladatelů: https://www.jtpunion.org/kontakt/.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.03.2023 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu