Jak vzniklo slovo žebrák

Text dotazu

Dobrý den, snažím se najít, jak vzniklo slovo žebrák, zda to má něco společného s žebrem v těle.
Díky

Odpověď

Dobrý den,

žebrák je chudý, nuzný člověk, chuďas.

Druhotný význam žebráka je mrzák, tělesně sešlý člověk, v moravském dialektu znamená také hastroš ze slámy.

Výraz žebrati, pochází již ze staročeštiny. Je to jen jedna z expresivních variant (obměny) staročeského slovesa škebrati a novočeského škemrati, žadonit.

Jiné jsou moravské výrazy žemrat, žemořit, žamlat, žaplat, slovensky žobrať, polsky žebrač, ukrajinsky žebráty, maďarsky zsebrák.

Žebro je všeslovanský výraz, praslovansky rebro (staročesky řebro), souvisí s německým Rippe, angl. rib, obojí nejspíše pochází od základu- rebh- = zastřešovat, překlenovat, od něhož pochází i řecké erefó=zastřešuji. Původně tedy asi to co překlenuje (hrudní dutinu).

Odtud pochází výraz žebřík, žebříček (podle podoby listů).

Použité zdroje

MACHEK, Václav. Etymologický slovník. Praha: Lidové noviny, 2010. ISBN 978-80-7422-048-7.

HOLUB, Josef. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1952.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2012. ISBN 978-80-7335-296-7.