Jak vzniklo slovo výjimka?

Text dotazu

Z jakého důvodu má slovo výjimka pravopis s ý na začátku a s i uprostřed slova? Souvisí to s jeho původem?

Odpověď

Dobrý den,

Základem slova je sloveso vyjímat. Při změně slovesa na podstatné jméno došlo ke změně kvality samohlásek. Proto je gramaticky správně pouze výjimka.

Při odvozování od některých sloves dochází k tomu, že samohláska v základu slova se krátí (í – i), dochází ale zároveň i k tomu, že se prodlužuje předpona vy- na vý-. Z tohoto důvodu vznikají slova s obrácenou délkou hlásek. Toto slovo rozhodně není jediné. Do stejné kategorie patří také výšivka (vyšívat), výhybka (vyhýbat) a mnoho dalších.