Jak vzniklo slovo most?

Text dotazu

Jak vzniklo slovo most? Z jakého jazyka popřípadě? A do jaké jazykové rodiny patří?

Odpověď

Dobrý den,

Zasíláme Vám hesla ke slovu most z několika etymologických slovníků:

most; mostina, mostnice mostní trámec: jvč. -iny, -nice plur.: hať; vč. mošténina svazek proutí pro hať; val. pomostek zvláštní sedátko bačovo při dojení; č. nář. mostka plur. zápraží; (val. mostit izbu, chlév = dávati tam podlahu, bude z ukr.). Nově předmostí. — Pol. r. sin. sch. sic. b. most, hl. móst, ukr. mist: r. mostit, ukr. mostyty, sch. mastiti. —- Proti ESi dáváme nyní za pravdu staré domněnce, že (psi.) mostъ je od METQ MESTI v jeho bsl. významu ‘hoditi’ (který je v č. metnouti, metati). Vede nás к tomu jedno litevské místo (Ivanauskas 14) : ne vieno tilto, tik kartais pamestas siauras lieptdis = [na horním toku jisté říčky není] ani jediného mostu, jen někde přehozený úzký mostek (úzká lávka). Je tedy mostъ z *mot-to-s: kořenné o před př ponou -to- je podle očekávání. Je-li to správné, patřilo to jméno mostku zřízenému tak, že přes říčku nebo potok bylo „přehozeno“ několik rovnoběžných klad, takže nebylo třeba podpěr stojících ve vodě. Srov. i fr. jeter le pont, vystavěti most (jeter = hoditi, metnouti).

Zdroj:

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

Stručný etymologický slovník jazyka českého  ovšem nabízí trochu jiné vysvětlení původu slova most:

most. Všeslov. Souvisí se střněm. mast trámec (původně na hatě) • mostiti „dělat mosty přes hatě“, pak i přes řeku

Zdroj:

HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha: SPN, 1992. 483 s. Odborné slovníky. ISBN 80-04-23715-0.

Nejnovější etymologický slovník, který máme k dispozici vysvětluje původ slova most následovně:

most (13. st.), můstek, mostní mostový, přemostit, předmostí . - Všeslovanské - p.(polsky)/r. (rusky) most, s.(srbsky)/ch (chorvatsky) môst, staroslovansky mostъ. Praslovanské *mostъ se se spojuje s něm. Mast (sloup, stožár)středoirsky maide (hůl), lat. mālus (stěžeń, pilíř; vše snad z ie (indoevropský původ). *masdo- (tyč), slov. slovo se vykládá z masd* - to-, vlastně (udělaný z tyčí) (primitivní lávka byla tvořena z několika rovnoběžných klád). zavrhnout nelze ani výklad z *mot-to- od *mesti (co je (pře)hozeno)- opět se tu myslí primitivní můstek z několika klád

Zdroj: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Třetí vydání (druhé přepracované a rozšířené vydání). Praha: Leda, 2015. 823 stran. ISBN 978-80-7335-393-3. (str. 430)