jak vzniklo slovo golf

Text dotazu

Vážení, velmi by mě zajímalo, jaká je etymologie slova golf. Existuje několik legend o vzniku tohoto sportu, ale nikde jsem nenašla, proč se odpalování míčku začalo nazývat právě slovem golf. Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

existují různé mýty o vzniku slova golf, ale žádný z nich dosud nebyl potvrzen ani vyvrácen. Slovo golf se objevilo poprvé v rocu 1457 v Anglii.
Nejžertovnější z výkladů je, že golf je vlastně zkratka pro výrazu "Gentlemen Only, Ladies Forbidden".
Další, možná logičtější alternativa vysvětlení se vracejí do středověku do Holandska a Skotska a říkají, že slovo je odvozeno ze starého holandského slova "KOLF, KOLEVEN" (též COLF nebo COLVE), znamenající klub, kluby. Toto holandské slovo je příbuzné s výrazem kolve (= club, bat) používaným ve Skotsku.
Je pravděpodobné , že toto středověké holanské slovo dorazilo do Skotska v transformované podobě "golve, gowl nebo gouf". Někteří tvrdí, že "golf" je čistě skotské slovo, odvozené od výrazů "golf., golfand a golfing" míněno úder, náraz.