Jak vzniklo příjmení Kuraň

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat prosím jak vzniklo příjmení Kuraň? Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

bohužel význam příjmení Kuraň jsme v našich dostupných zdrojích nenašli. Mohlo by se jednat o kdysi chybný přepis příjmení Churáň... Ale to jsou jen naše (a nepodložené) domněnky. Doporučujeme obrátit se ještě na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.

Nabízí se několik možností vzniku příjmení: mohlo by se jednat  o odvození od kur = slepice, kůr = chor nebo taky kural = vztekloun nebo kurenda = oběžník; žákovský pěvecký sbor nebo také z osobního jména Kornel (Kuraš, Kureš, Kursa). Mohlo by se ale také jednat o podobnost s příjmením Chura, které vzniklo z přídavného jména chur(av)ý; Chůra, Churáček, Churan, Churaň, Churáň...

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.