Jak vzniklo příjmení "Kracík"

Text dotazu

Dobrý den, nikde na webu se mi nepodařilo zjistit jak příjmení \"Kracík\" vlastně vzniklo a jakého původu je(snad německého?) a kdy přibližně vzniklo? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kracík pochází ze staročeského přídavného jména krací, které se vykládá jako "kratší". Mezi další výklady tohoto jména patří možný původ v apelativu krace= motyka s krátkou násadou a osobním jménu Pankrác.
Jméno Pankrác je řeckého původu tvořené ze slova "pankratés", což je vykládáno jako všemocný, vševládný; podrobněji pan= vše, kratos=síla. V literatuře dostupné v Referenčním centru není bohužel uveden první výskyt tohoto příjmení, nelze tedy odhadnout jeho pravděpodobné stáří.

Použitá literatura:
MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 29 s. ISBN 80-86781-03-8

BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha : Regia, 2003. 735 s. ISBN 80-86367-35-5