Jak vzniklo jméno vesnice Putim ?

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak vzniklo jméno obce Putim, která je na Písecku.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.

Ves Putim, s původně románským, v 15. stol. goticky přestavěným kostelem, vznikla asi koncem 11. stol. na knížecím majetku.  Břetislav II. ji daroval ostrovskému klášteru, který tu zřídil faru a obec připojil k píseckému hradu. Od roku 1420 patřila převážně k městu Písek jako poddanská ves. Místní jméno se poprvé připomíná roku 1148 jako Putim. Je odvozeno starobylou přivlastňovací příponou z osobního jména Putim ( tj. slovesné příčestí trpné od základu put – putovat). Místní jméno znamenalo Putimův (dvůr).

Použité zdroje

Lutterer, Ivan - Šrámek, Rudolf. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : Slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje 1. vyd. Havlíčkův Brod : Tobiáš, 1997, s. 219. ISBN 80-85808-50-1.