Jak vznikli hippies?

Text dotazu

Chtěla bych vědět, kdo vymyslel hnutí hippies, a jak vznikli. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

hippies (děti květin) bylo hnutí, které vzniklo v 60. letech 20. století. Hippies byli přímými následovníky generace beatníků padesátých let 20. století a romantických utopistů čtyřicátých let 19. století. Tito představitelé opoziční kultury pocházeli především z bohaté vzdělané bílé mládeže, která byla zhnusena válkou ve Vietnamu, rasismem, požadavky svých rodičů i politiky, splašenou technologií a omezenou mentalitou společnosti, která zaměňovala zbožnost a zboží. Výraz "hippie" byl zpopularizován Herbem Caenem, novinářem ze San Francisco Chronicle. Nejvíce stoupenců hippies bylo ve Spojených státech, dále také ve velkých městech Kanady, Velké Británie, západní Evropy, Austrálie a Nového Zélandu. V menší míře se hnutí hippies objevovalo ve východní Evropě, Mexiku a také v Japonsku. Některé skupiny hippies studovaly a vyznávaly orientální mysticismus. Jiné se věnovaly pouze halucinogenním drogám, jako je LSD. Nějakou dobu bylo mezi hippies vrcholem módy žít společně v městských enklávách, např. v sanfranciském Haight-Ashbury nebo v oblasti newyorské East Village, dokud nezačala být tato místa tak přeplněná a násilnická, že se mnozí obyvatelé snažili odstěhovat kamkoliv jinam. Mnoho měšťanských rebelů se nechalo také zlákat venkovskými komunami. Během šedesátých a na začátku sedmdesátých let se tisíce mladých nezkušených romantiků shromažďovaly na venkově v touze osvobodit se od všech rodinných a společenských omezení a žít zde v souladu s přírodou a v atmosféře lásky a otevřenosti. Ale pouze hrstka těchto nadšenců vydržela déle než pár měsíců. Cíle hippies byly nejednotné, za základní lze ale považovat vzpouru proti společnosti, mír, lásku, přátelství, svobodu. Hippies propagovali spontánní chování, lásku a prosazovali názor, že si člověk má užít života a nebudovat kariéru, nehonit se za penězi. Jejich pacifismus ovlivnil i politické dění tehdejšího světa, neboť se velmi angažovali v protestech proti válce ve Vietnamu, kdy organizovali obrovské protiválečné demonstrace. Po skončení této války zmizel i společný nepřítel a hippies jako masové hnutí postupně skončilo. Největší část příslušníků hnutí se později stala běžnou součástí většinové společnosti i s jejími hodnotami, malá část podlehla drogám a jen velmi malá část příslušníků hippies zůstala v komunách věrna původním všem ideálům.

Informace jsme získali z těchto zdrojů:
- TINDALL, George B.; SHI, David E. USA. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1994. ISBN 80-7106-087-9.
- Článek o hippies v internetové encyklopedii Wikipedia (zde naleznete i další odkazy na stránky s obdobnou tematikou) http://cs.wikipedia.org/wiki/Hippies
- Článek v anglické verzi encyklopedie Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Hippie