Jak vznikl text písně "Šestého července na strahovských hradbách" a k čemu se váže

Text dotazu

A k čemu se váže ev. autor textu uvedeného ve zpěvníku r. 1920

Odpověď

Dobrý den,

píseň se jmenuje Sokolský den, někdy se v textu objevuje 4. července nebo 8. listopadu, ale převládá používání 6. července..

Celý pochod složil a upravil do orchestrální podoby František Kmoch. Text měl podle stránky Vlastenci.cz napsat Karel Tůma, to se nám však nepodařilo ověřit.

Známá by měla být i melodie E. Šolce, který píseň upravil do podoby polky.

K čemu se píseň vztahuje je nejasné. Jedna verze je k upálení Mistra Jana Husa, k tomu ale nejsou důkazy, anebo k americkému dnu nezávislosti.

Komentář níže přináší k dotazu další zajímavé informace a relevantní zdroje.

Čerpáno z:

https://vlast.cz/6-cervence-sokolici/  (článek bohužel neuvádí žádné zdroje)

* Sokolský zpěvník. Praha: Emil Šolc, [1912], s. 69. Zde se vyskytuje verze 4. července, stejně tak jako ve verzi na stránkách Vlastenci.cz

http://www.hostivickahistorie.cz/osobnosti/tuma-karel.html

Autorství Františka Kmocha:

* KAPUSTA, Jan. Dechové kapely, pochod a František Kmoch. Praha: Supraphon, 1974, s. 130.