Jak vypadala renezanční kupole Bílé věže před barokní úpravou na tvar, který známe dnes?

Text dotazu

Tj od roku 1598 do cca 1730? Existuje obrázek nebo projektová dokumentace?

Odpověď

Dobrý den,

prošla jsem několik knih a článků o Bílé věži, ale nepodařilo se mi o změně tvaru její kupole nic najít. Většinou se rozebírala spíše změna její barvy. Našla jsem pouze rytinu Jana Willenberga z roku 1602, kde je zobrazena i Bílá věž. Rytinu najdete zde. Bohužel nevím, jestli existuje nějaká projektová dokumentace. Více informací by Vám mohli poskytnout ve Státním okresním archivu Hradec Králové (tel.: 495 402 611, e-mail: sokahk@volny.cz), nebo v Muzeu východních Čech a to nejspíše Mgr. Jan Jakl, který se zabývá historií Hradce Králové (tel.: 495 514 624, e-mail: j.jakl@muzeumhk.cz), nebo můžete zkusit kontaktovat přímo Bílou věž (tel.: 495 511 455, e-mail: bilavez@adalbertinum.cz).

Použité zdroje

DOUBEK, Zdeněk. Bílá věž. Hradec Králové: Garamon, 2007. 95 s.
Hradec Králové. Praha: Historický ústav ČSAV, 1998. Historický atlas měst České republiky; sv. 5. 1 sv., 20 mapových listů, obr. příl.
Bílá věž. Ratibor. 1904, roč. 21, č. 53, s. 675.
DOUBEK, Zdeněk. Bílá věž v rekonstrukci: poznatky z nejnovějšího výzkumu. Puls. 1989, č. 2, s. 10-12.
http://bilavez.cz/&lang=cs/
http://vychodoceskearchivy.cz/hradeckralove/
www.muzeumhk.cz

Přílohy