jak vyhledat ISBN ke knihám, kde vše ostatní znám

Text dotazu

Potřebovalala bych vědět, jak získám čísla ISBN, když znám autora i název knihy. Jsem starší dáma a potřebuji podrobnější popis (počítač mi moc nejde).Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

ISBN naleznete v bázích knihoven, pokud kniha ISBN obsahuje (cca od 90. let minulého století), bibliografické záznamy ho povinně obsahují.
Bohužel jste neuvedla, zda hledáte knihy vydané na našem území nebo i knihy vydané v zahraničí a také, jak jsou Vámi hledané knihy "staré" (vzhledem k tomu, že hledáte ISBN, usuzujeme, že spíše novější).

Pro knihy vydané u nás můžete využít i online katalog Národní knihovny - bázi NKC http://aleph.nkp.cz/F/ (je zde i literatura vydaná v zahraničí, ovšem jen ta, kterou vlastní NK ČR) nebo také souborný katalog ČR - bázi SKC (katalogy více než 100 českých knihoven, včetně zahraniční, kterou vlastní).

Pokud znáte autora a název, máte více variant pro vyhledávání, doporučujeme dvě - buď přes název (zadáním celého názvu) nebo kombinací jména autora  a slova z názvu (případně rok vydání, pokud se jedná o titul, který vyšel mnohokrát).
Např.  Ludvík Vaculík: Český snář
             Můžete zadat do vyhledávacího pole Vaculík snář - příloha
vaculik1  (kliknete na OK)
             Jsou vyhledány záznamy v naší bázi NKC  - viz příloha vaculik2

             V tomto případě vyšlo více vydání, pokud máte zájem jen o jedno (a nechce se Vám probírat záznamy), např. z roku 2002, doporučujeme zadat i rok  2002 - tedy Vaculík snář 2002

Pokud byste hledala pomocí názvu, napíšete do vyhledávacího pole český snář (nemusíte dodržovat velká písmena, ale v českých bázích je nutné používat
diakritiku) a případně rok vydání. Vyhledávání se dá zpřesnit i výběrem pole (místo Všechna pole), ale není nutné použít, jen je potřeba vědět, že pak vyhledávání  může přinést i jiné záznamy, které mají např. shodný název atd.

Pro knihy vydané v zahraničí doporučujeme světový souborný katalog WorldCat
- http://www.worldcat.org Do vyhledávacího okna zadáte opět příjmení autora a slovo z názvu (např. havel letters) - viz příloha havel1 a zmáčknete Serach books (můžete ještě v lište nad vyhledávacím polem omezit vyhledávání jen na knihy - výběrem záložky Books), vyhledané záznamy vypadají takto - viz příloha havel2.

Na plný záznam se ve všech databázích dostanete kliknutím na číslo záznamu nebo název.

Pokud  nám zašlete informace o nějakém titulu, který hledáte, popíšeme Vám postup přímo na tomto dokumentu, což by mohlo být názornější než naše příklady.
Pro vyhledávání lze použít i národní bibliografie jednotlivých zemí, ale to bychom museli více vědět o knihách, které hledáte.