Jak skloňovat slovo violoncello

Text dotazu

Prosím můžete mi poradit jak správně interpretovat slovo - violončello -ve větě "Na okolo se mezitím zastavovali kolemjdoucí,seskupovali se do malých hloučků, ve kterých, jako by v obdivném naslouchání, precizně sehranému violončellovému duetu, zapomínali na všední starosti." ... Pokoušel jsem se nalézt slovo ¨violončello¨i v jiné formě ,což je pouze čello , ale skoňovat jej asi stejně tak dobře nelze ... je tedy možné použít tento patvar - violončellovému?

Odpověď

Dobrý den,

violoncello, zkráceně také cello,  je strunný smyčcový nástroj se strunami laděnými v čistých kvintách: C, G, d, a, tedy o oktávu níže než viola.

Název nástroje je odvozen z italského slova violoncello, což znamená malá basová viola.

Informace o gramatických jevech, které se tohoto slova týkají, lze najít v:

Ústav pro jazyk český AV ČR, Jazyková poradna, Internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=violoncello&Hledej=Hledej:

violoncello

dělení: vio-lon-ce-l-lo

výslovnost: [vijolončelo]

rod: s.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

violoncello

violoncella

2. pád

violoncella

violoncell

3. pád

violoncellu

violoncellům

4. pád

violoncello

violoncella

5. pád

violoncello

violoncella

6. pád

violoncellu

violoncellech

7. pád

violoncellem

violoncelly

příklady: mistrovské violoncello;

Koncert pro violoncello od Bohuslava Martinů

Skloňování jmen středního rodu podle vzoru město - 6. p. j. č.

Skloňování jmen středního rodu podle vzoru město - 6. p. mn. č.

violoncellový

dělení: vio-lon-ce-l-lo-vý

příklady: violoncellový hráč