Jak skloňovat polská mužská jména končící na ski/ki. Např. Komisař Wojciechowski

Text dotazu

Jak skloňovat polská mužská jména končící na ski/ki. Např. komisař Wojciechowski, s komisařem Wojciechovskim nebo neskloňovat?

Odpověď

Dobrý den,

Polská (a obecně slovanská) příjmení, která mají adjektivní tvar a i v češtině je jejich adjektivní původ zřejmý, se skloňují pomocí českých adjektivních deklinačních koncovek, analogicky jako běžná přídavná jména - tedy v případě příjmení Wojciechowski "Wojciechowského, Wojciechowskému" atd.

Skloňování pomocí zájmenných koncovek -ho, -mu apod. připojených k tvaru nominativu (např. "komisaře Wojciechowskiho") je v praxi neobvyklé, tento způsob skloňování se častěji uplatňuje u příjmení slovanského původu, která přešla do jazyků neslovanských a jejich adjektivní původ je již zastřený.