Jak si Hurvínek představuje válku?

Text dotazu

Dobrý den, marně pátrám, jestli má přirovnání „představovat si něco jak Hurvínek válku“ oporu třeba v textu některého Skupova nebo Kirschnerova skeče, či je to přirovnání ryze arbitrární...

Odpověď

Dobrý den,

hledala jsem docela dlouho, ale zda má toto úsloví původ v některém ze skečů, to bohužel není v našich možnostech zjistit.

Po konzultaci s doc. Heczkovou z Ústavu českého jazyka a literatury jsme dospěly k závěru, že úsloví opravdu odkazuje na Hurvínkovo vnímání světa - dětsky naivní, jednoduché a bezelstné.