Jak se zrodila tradice čtení detektivky na Vánoce v Anglii?

Text dotazu

Dobrý den,

v Británii k sobě Vánoce a detektivka (a někdy i hororové příběhy) neodmyslitelně patří. Zajímalo by mně proč? Kdy a kde se tato tradice zrodila? Jeví se to jako celkem disharmonické, číst si o Vánocích o vraždách.

Moc děkuji za odpověď a přeji krásné dny.

Odpověď

Dobrý den,  domníváme se, že řešení vašeho dotazu by mohlo být i takto prosté. Mohlo by souviset s oblibou detektivek Agathy Christie. Tato velmi  oblíbená autorka detektivek svá díla vydávala v předvánočním čase a tak je mohli Angličané číst právě o Vánocích a každoročně se na ten čas s novou detektivní knihou těšit. Jiné vysvětlení jsme nenašli. (Téma vražd mohlo naopak romantický, tichý, sladký vánoční čas osvěžit.)

Z předmluvy Josefa Škvoreckého ke knize:

"A to potvrdil čas: jak plynul, Christie se stávala přímo fyzickým ztělesněním této specifické tradice, půvabným anachronismem, jenž snad pro svou důslednost a pro neúnavnou fantazii stárnoucího, ale nikoli sklerotizujícího mozku nepřestává zajímat a těšit čtenáře; Angličani si dodnes nedovedou představit vánoce bez nového románu Christie, a devětasedmdesátiletá autorka je dodnes nezklamala - poslední eskapáda slečny Marplpvé, V Bertramově hotelu, vyšla před vánocemi 1967. Tu a tam - jako právě v tomhle posledním románu - pronikne sice do petrifikovaného světa dobré staré zločinné Anglie rušivý prvek současnosti (cynismus mládeže, poznání, že jisté staré hodnoty anglického způsobu života se proměnily v pouhou turistickou atrakci apod.), ale vcelku zůstává svět paní Agathy půvabným loutkovým divadlem.., na jehož jevišti nás nestrhují tragické lidské osudy ani psychologická dramata, ale baví nás a těší pohyby loutek, za jejichž nitky chytře tahá schopná a silná ruka, vedená inteligentním mozkem, který si je vymyslel... Je to čirá zábava, čirý oddych v únavě a po práci, provedený s velkou mírou vkusu a s nemalou literární obratností. A je v něm kus nostalgie nad světem, jehož „krvavé" problémy byly tak neskonale prosté, domácké, tak nesmírně neděsivé ve srovnání s problémy, před nimiž stojí dnešní reálný svět. Paní Agatha nikdy nic nepředstírala: poznala pravou, nikoli iluzorně literární cenu detektivky pro lidi v jistých životních situacích, a zasvětila život téhle zvláštní formě služby veřejnosti..."

Zdroj: CHRISTIE, Agatha, ŠKVORECKÝ, Josef a Ma-Fa. Pět malých prasátek. Praha: Mladá fronta, 1969. s.217 -  [218]. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:b9ce4230-1230-11e4-8e0d-005056827e51