Jak se z pravěkého člověka stal středověký?

Text dotazu

Jak se to stalo, že člověk objevoval materiály a žil v jeskyních a přístřešcích a pak najednou polehávali, hodovali, filosofovali a zakládali vědy? A proč se to ztratilo? Proč jsme pak ve středověku zase zhloupli?

Odpověď

Vážený pane (...),

Vaše otázka se dotýká širokého období lidské historie a dá se na ni odpovědět z různých úhlů pohledu.

Rané inovace byly klíčové pro přežití a rozvoj lidstva v drsném a nehostinném světě. Přechod od života v jeskynních a přístřeších k zemědělství a vytváření stálých osad byl revoluční. Neolitická revoluce umožnila lidem produkovat více potravy, než potřebovali. To vedlo k rozvoji obchodu, řemesel a sociální stratifikaci. S nárůstem bohatství přišly i větší kulturní a vědecké úspěchy. V antickém Řecku například bohatství a volný čas umožnily rozvoj filozofie, matematiky atd.

Představa, že období středověku bylo časem „zhloupnutí“, je zjednodušená a z velké části zpochybněna moderními historiky. Ačkoli pád Římské říše v 5. století mohl vést k určitému úpadku v některých částech Evropy, středověk byl také obdobím významných technologických a filozofických pokroků, zejména ve 12. a 13. století. K rozkvětu věd a učenosti došlo v tomto období například v islámském světě a v Číně. Islámští učenci překládali a rozšiřovali antické texty, což později pomohlo položit základy evropské renesance.

Informace o dějinách a vývoji lidstva ve Vámi zmiňovaném období můžete najít například v těchto publikacích:

Yuval Noah Harari: Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva (https://katalog.kfbz.cz/records/195b440f-d790-460e-92ea-bc562830c49a)

Dějiny světa 1: Základy globálního světa od počátku do roku 1200 př. Kr. (https://katalog.kfbz.cz/records/aea7d6ec-49b5-4eda-83b2-c3bc6370f0e3)

Dějiny světa 2: Starověké světy a nové říše 1200 př. Kr. až 600 po Kr. (https://katalog.kfbz.cz/records/0109fcb4-7d4d-400f-a096-7d930b0bfe79)

Dějiny světa 3: Výklady světa a světová náboženství 600 až 1500 (https://katalog.kfbz.cz/records/0e973880-4e05-4913-b24b-4bede4706f3c)

Kniha Osudy lidských společností: střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii od Jareda Diamonda (https://katalog.kfbz.cz/records/e73f20d1-f790-4d33-8464-66e1fec51717) zkoumá, jak geografie a přírodní zdroje ovlivnily vývoj různých civilizací.

Zajímavá pro Vás může být i kniha Intelektuálové ve středověku od Jacquese Le Goffa (https://katalog.kfbz.cz/records/720e34a6-9b89-4846-9525-7c4b6501326b), jednoho z nejvýznamnějších francouzských poválečných historiků nové školy, ve které se zabývá středověkými univerzitami a jejich dějinami, přičemž sleduje vznik moderního evropského intelektuála v 11. a 12. století.

Použité zdroje

HARARI, Yuval N. Sapiens: úchvatný i úděsný příběh lidstva. V nakl. Leda vyd. 2. Přeložila Anna PILÁTOVÁ. Voznice: Leda, 2014. ISBN 978-80-7335-388-9.

JOCKENHÖVEL, Albrecht (ed.). Dějiny světa: globální dějiny od počátků do 21. století. 1, Základy globálního světa od počátku do roku 1200 př. Kr. Vydání druhé. Přeložil Jiří PONDĚLÍČEK, přeložil Jan HLAVIČKA. V Praze: Vyšehrad, 2019. ISBN 978-80-7601-195-3.

LEHMANN, Gustav Adolf a SCHMIDT-GLINTZER, Helwig (ed.). Dějiny světa: globální dějiny od počátků do 21. století. 2, Starověké světy a nové říše 1200 př. Kr. až 600 po Kr. Vydání druhé. Přeložili Karla KORTEOVÁ, Pavel KOLMAČKA, David SANETRNÍK, Helena MEDKOVÁ. V Praze: Vyšehrad, 2019. ISBN 978-80-7601-194-6.

FRIED, Johannes a HEHL, Ernst-Dieter (ed.). Dějiny světa: globální dějiny od počátků do 21. století. 3, Výklady světa a světová náboženství 600 až 1500. Praha: Vyšehrad, 2013. ISBN 978-80-7429-343-6.

DIAMOND, Jared M. Osudy lidských společností: střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii. V Praze: Columbus, 2000. ISBN 80-7249-047-8.

LE GOFF, Jacques. Intelektuálové ve středověku. V Praze: Karolinum, 1999. ISBN 80-7184-256-7.