Jak se správně píší názvy vyhlídek: vyhlídka o/Opata Zavorala, vyhlídka r/Rytíře Franty?

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se píše velké, nebo malé písmeno ve slově opata (rytíře) v názvu vyhlídky. Na mapách i v textech na internetu jsou uváděna malá písmena. Pokud je však vyhlídka jméno obecné, pak přeci její název stojí hned za slovem vyhlídka - a tím názvem je "Opata Zavorala"?
děkuji mnohokrát

Odpověď

Dobrý den,

na internetové jazykové příručce naleznete platná pravidla psaní velkých písmen v různých kategoriích. Dle obecných zásad, jelikož v této oblasti neexistuje jedna jediná zásada nebo pravidlo, je tedy nutné použít  i některé věcné znalosti. https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=180&dotaz=velk%C3%A1%20p%C3%ADsmena

Dle příručky se v názvech ulic, tříd, náměstí, mostů atd. https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=186&dotaz=velk%C3%A1%20p%C3%ADsmena, se historicky psalo malé písmeno v přídavném jméně od roku 1957 (náměstí bratří Synků). ale podle pravidel z roku 1993, píše zpravidla velké písmeno (náměstí Bratří Synků).

Jak je to konkrétně s příkladem vyhlídky specifikováno v pravidlech zcela není, ale je specifikováno u rozhledny (https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=187&dotaz=velk%C3%A1%20p%C3%ADsmena), že sice převažuje písmeno malé ale i velké písmeno v přídavném jméně je správně. 

Pro podrobnější rozbor se můžete obrátit na poradnu Ústavu Českého jazyka AV ČR https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html 

Použité zdroje

https://prirucka.ujc.cas.cz/?dotaz=Velk%C3%A1+p%C3%ADsmena

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

18.10.2021 11:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu