jak se správně čte Legerova

Text dotazu

Louis Léger byl francouzsky slavista , nemělo by se správně číst "léžerova" ?

Odpověď

Dobrý den,

 samozřejmě, máte pravdu. Louis Léger byl  (1843 - 1923), francouzský slavista a profesor na pařížské Sorbonně, jenž podporoval myšlenku samostatného českého státu. Správná výslovnost jeho příjmení je "leže", avšak v názvu ulice převážila fonetická výslovnost. Češi jednoduše tak dlouho říkali Legerova, až se tento výraz ustálil.

Použité zdroje

LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 1. vyd. Praha: Libri, 1997-2012. 3 sv. ISBN 80-85983-23-0.