jak se řekne latinsky "zbavit kůže," nebo "stáhnout z kůže"

Text dotazu

Dobrý den,
potřeboval bych vědět, zda v latině, nebo jiném jazyce existuje slovo pro "stažení z kůže" - člověka, nebo zvířete? Jako je třeba dekapitovat zbavit hlavy.

Díky

Odpověď

Dobrý den,

latinský termín pro stažení z kůže zní decorticatio. Ve spojení se stažením kůže z člověka nebo zvířete se však naposledy objevuje v barokních slovnících. Později přibírá význam "stažení z kůry", například u stromu.

V lékařství se tento termín stále vyskytuje, týká se však pouze postupného odstranění jednotlivých vrstev/membrán obalujících orgány, nejčastěji plíce nebo mozek (anglicky decortication). V češtině se termín "dekortikace" nezažil, na rozdíl od například Vámi zmiňované dekapitace.

Použité zdroje

Dr. Jan Kalivoda, Ústav latinských a řeckých studií FF UK
https://emedicine.medscape.com/article/1970123-overview#a3