Jak se píše Večeře Páně/večeře Páně

Text dotazu

Píší se obě slova s velkým písmenem?

Odpověď

Dobrý den,

podle Jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR od slova Pán (Bůh) pochází slovní spojení :

 chrám Páně; neděle je den Páně; poslední večeře Páně; léta Páně (léta P.; l. P.); modlitba Páně = otčenáš; chraň tě ruka Páně; kostel Srdce Páně; zazněly i argumenty zpochybňující páně ministrů činy minulé, současné i budoucí

poznámky k heslu: Nesklonné. Užívá se zpravidla s velkým písmenem pro vyjádření úcty (k významu Pán = Bůh). Zřídka se objevuje i s malým počátečním písmenem ve spojeních s povoláním, jménem či titulem mužů: páně kantorova kulatá tvářpáně Winklerovo počínání.

Večeře Páně je ustanovení Pána Ježíše, v němž chléb a víno zvěstují oběť Pána Ježíše na kříži, znázorňují jeho tělo a krev a vyznamenávají a spečeťují všecky užitky smrti Kristovy duši věřící a účastnost jeho symbolicky.

https://www.vira.cz/texty/knihovna/kapitoly/vecere-pane

Použité zdroje

Internetová jazyková příručka - https://prirucka.ujc.cas.cz[…]3%AD+ve%C4%8De%C5%99e#bref3