Jak se oslovuje šlechtickým titulem rodina vévody ve Velké Británii.

Text dotazu

Dobrý den.

Potřebovala bych zjistit informaci, jak se oslovují šlechtickým titulem ostatní členové rodiny (sourozenci, jejich děti a rodiče) vévody ve Velké Británii. Píši historický román z druhé poloviny 19. století z Anglie. Vím, že vévoda se oslovuje: Jeho Milost a jeho paní Její Milost.

Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

u britského šlechtického titulu "vévoda" je důležité rozlišovat, zda jde o královského držitele tohoto titulu, tedy člena britské královské rodiny, nebo jde o šlechtice mimo královskou rodinu.

Pokud jde o samotného krále nebo královnu, používá se oslovení Jeho/Její Veličenstvo (angl. His/Her Majesty), napr. Její Veličenstvo královna Alžběta II. Při oslovení v dopise nebo při osobním kontaktu se používá oslovení Vaše Veličenstvo (angl. Your Majesty). Pro většinu ostatních členů královské rodiny platí oslovení Jeho/Její královská Výsost (angl. His/Her Royal Highness), např. Jeho královská Výsost vévoda z Cambridge. Při oslovení v dopise nebo při osobním kontaktu se pak používá oslovení Vaše královská Výsost (angl. Your Royal Highness).

Jak správně uvádíte i Vy, u vévody, který není členem britské královské rodiny, jde o oslovení Jeho/Její Milost (angl. His/Her Grace), např. Její Milost vévodkyně z Abercornu. Při osobním kontaktu se používá oslovení Vaše Milost (angl. Your Grace). Jaké oslovení platí pro ostatní členy rodiny vévody se nám bohužel nepodařilo zjistit. Je možné, že se používá stejné oslovení „Vaše Milost“, ale nemůžeme to s určitostí říci.

Doporučili bychom Vám obrátit se s Vaší otázkou na předního českého odborníka na etiketu a diplomatický protokol – Ladislava Špačka, který na své stránce nabízí také možnost poradenství a konzultací. Rozhraní pro kladení otázek naleznete ve spodní části jeho webové stránky zde: http://www.ladislavspacek.cz/. Případně můžete zkusit kontaktovat i Ministerstvo zahraničních věcí, do jehož kompetencí mimo jiné spadá i diplomatický protokol v zahraničním styku: https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/zadosti_a_dotazy/index.html.

Přehlednou tabulku šlechtických titulů a oslovení naleznete zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Forms_of_address_in_the_United_Kingdom.

Další informace jsme čerpali také z: https://www.theenglishmanner.com/forms-of-address/dukes.

Na dotaz týkající se anglické šlechty jsme ve službě Ptejte se knihovny odpověděli i v minulosti, přikládáme odkaz na text odpovědi, kde naleznete také další tipy na literaturu a zdroje k tomuto tématu: https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/anglicka-slechta.