Jak se nazývá tento jazykový jev?

Text dotazu

Dobrý den
zajímalo by mě, jak se nazývá jev v českém jazyce, kdy dochází k nahrazování archaické koncovky "-sace" za dnes zcela běžné "-zace". Například klimatisace-klimatizace, ostrakisace-ostrakizace, novelisace-novelizace apod. Eventuálně by mě zajímalo, kdy přibližně k této změně v češtině došlo.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

tento jazykový jev formální název nemá. Jedná se o přibližování psané podoby výslovnosti (podobně jako např. ve starší češtině Josephus > Jozef). Adaptace jazyka se děly po celou dobu existence češtiny.  Stěžejním přelomem byla pravděpodobně Pravidla českého pravopisu z r. 1957 a zejména poslední kodifikace, tj. Pravidla z roku 1993. Dodatek k Pravidlům 1993 povoluje řadu dublet, např. exploze//explose, fantazie//fantasie, penze//pense. Za základní (stylově neutrální) podoby už se ovšem v Dodatku považují podoby se -z-.

Použité zdroje

Pravidla českého pravopisu. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. 389 s. ISBN 80-200-1343-1.
HAVRÁNEK, Bohuslav, ed. a TRÁVNÍČEK, František, ed. Pravidla českého pravopisu. 1. vydání. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. 477 stran.