Jak se nazývá spis, kde je první zmínka o obci Příbram (Středočeský kraj, 33 000 obyvatel).

Text dotazu

Jak se nazývá spis, kde je první zmínka o obci Příbram (Středočeský kraj, 33 000 obyvatel). Má se jednat pravděpodobně o zmínku z roku 1216.

Odpověď

Dobrý den,

první zmínka o Příbrami je z roku 1216. Byla zmíněna v dokumentech, které v souborném vydání vyšly  na počátku 20. století  pod názvem "Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae". Uvedené dílo vyšlo ve třech svazcích. První zmínka o Příbrami byla otištěna v druhém svazku na straně 166 (12 řádek).

Plný text zmíněného dokumentu je dostupný na stránkách Centra medievistických studií: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&action=jdi&cat=2&bookid=77&page=116&action_button.x=0&action_button.y=0&action_button=%21

Použité zdroje

PROFOUS, Antonín, SVOBODA, Jan a ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Vydání I. Praha: Česká akademie věd a umění, 1947-1960. 5 svazků.