Jak se liška zbavuje blech

Text dotazu

Dobrý den, kdysi jsem slyšela, že liška je natolik chytré zvíře, že si umí dobře poradit s blechami. Chtěla bych se zeptat, jestli je pravdivá následující informace: Pokud se chce liška zbavit obtížných blech, vezme si do tlamy otep slámy a jde se koupat. Blechy, kterým voda vadí, prý přelezou z kožichu na otep, kterou pak liška pustí po vodě a tak odpluje i s blechami. Je tato informace pravdivá nebo se jedná o legendu?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

V literatuře o liškách, která je dostupná v naší knihovně, není o tomto způsobu zbavování se blech ani zmínka. S největší pravděpodobností se jedná o mysliveckou latinu. Potvrzuje to i odlehčený článek  v rubrice Myslivecké zábavy v časopisu Myslivost, kde se myslivci po honu sejdou v hospodě a vypráví si historky. Jedna z nich zní takto: "Víte, jak si liška vyžene všechny blechy z kožichu?" bývalý pytlák raději začal všechny bavit svými historkami. Mnozí mohli vyprávět s ním, protože už je znali. Rádi si však znovu poslechli o tom, jak si liška vezme do tlamy mech a pak jde k hluboké vodě. Pomalu se ponoří do vody, až konečně může i plavat. Nad vodou jí zůstává jen čenich a hlavně ten mech v tlamě. Blechy ve snaze se zachránit prý pilně lezou z jejího kožichu a houfně se stěhují do suchého mechu. V nejlepším liška vylézá na břeh, rychle pouští zablešený mech na zem a sama rychle prchá. 

S přáním hezkého dne

Marta Čížková

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i., knihovna

 

 

Použité zdroje

http://www.myslivost.cz/[…]/Chybena-liska

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

13.04.2015 14:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu