jak najít výtisky novin Dokořán a České slovo

Text dotazu

Dobrý den,
hledám tyto ročníky novin, ale nemůžu je v katalogu najít, pomohli byste mi je najít?

Dokořán, roč. 1999, č. 10
České slovo, , roč. 1987, č. 1987 a roč. 1985, č. 32
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pro vyhledávání novin můžete využít katalogy dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, zde především Souborný katalog ČR - periodika (báze SKCP) , kde zjistíte, která česká knihovna má daný dokument ve svém fondu nebo poté katalog NK ČR (báze NKC) - pokud jste čtenářka Národní knihovny, pravděpodobně upřednostníte tento katalog.

Periodikum Dokořán - zde si nejsme jistí, které periodikum potřebujete, existují dvě s tímto slovem v názvu:

* Dokořán: bulletin Obce spisovatelů. Praha: Obec spisovatelů, 1997- . Dostupné také z: http://www.obecspisovatelu.cz/Obec_spisovatelu/Dokoran/Dokoran.html.

V NK ČR je pro rok 1999 dostupné pouze č. 9, 11-12. Číslo 10 je uloženo v Národním konzervačním fondu.

Dle údajů z báze SKCP jsou noviny z roku 1999 dále dostupné v těchto knihovnách:

* Národní muzeum - Knihovna Praha - www.nm.cz

* Filosofický ústav AV ČR, v. v. i. - Knihovna - knihovna.flu.cas.cz

* AV ČR - Ústav pro českou literaturu Praha - www.ucl.cas.cz

* Památník národního písemnictví Praha - www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

* JVK České Budějovice - www.cbvk.cz

* Středočeská vědecká knihovna Kladno - www.svkkl.cz

Druhé periodikum je:

* Dokořán. Brno: Městské divadlo Brno, 1995- . ISSN 1212-2149.

V NK ČR bohužel č. 10 chybí u exemplářů pro prezenční studium. Noviny jsou opět dostupné v Národním konzervačním fondu, dle záznamů v katalogu by měly obsahovat č. 10.

Dle údajů z báze SKCP jsou noviny z roku 1999 dále dostupné v těchto knihovnách:

* Divadelní ústav Praha - www.divadlo.cz

* Moravská zemská knihovna Brno - www.mzk.cz

Pokud jste naší uživatelkou, můžete se k archivnímu exempláři dostat v Centrálním depozitáři v Hostivaři (http://www.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/kontakty) . Se žádostí  o zapůjčení těchto exemplářů se obraťte na Informace v hale služeb NK ČR.

Pokud nenavštěvujete žádnou z uvedených knihoven, můžete prostřednictvím Vaší knihovny požádat o zapůjčení novin (příp. kopii vybraného článku) přes meziknihovní výpůjční služby.

Periodikum České slovo (úplná citace: České slovo: ústřední orgán České strany národně sociální. Praha: Melantrich, 1907-1945) bylo vydáváno v letech 1907-1945.

Jediné periodikum České slovo z těchto let jsou noviny:

* České slovo: noviny československého exilu. Munchen: Benes, [1954-19-- ].

Ovšem ty vycházely nepravidelně (pravděpodobně to byl spíše měsíčník, neboť čísla jsou většinou 1-12 v daném ročníku) a podle uvedeného čísla, které potřebujete (rok 1985, č. 32; u roku 1987 není číslo uvedeno, resp. je chybné) předpokládáme, že by se ve Vašem případě spíše jednalo o deník.

České slovo: noviny československého exilu za rok 1985 v současné době bohužel v NK ČR nelze půjčit, rok 1987 lze půjčit pro prezenční studium do studovny (jedná se o č. 1-12).

Neměla jste spíše na mysli periodikum: Svobodné slovo: [Praha - hlavní vydání]. Praha: Melantrich, 1945-1996. ISSN 0231-732X ?

Dostupnost těchto novin opět zjistíte v katalogu Národní knihovny či v Souborném katalogu periodik ČR. Pokud v katalogu Národní knihovny nenaleznete rok, který byste potřebovala nebo je uveden exemplář pouze v Národním konzervačním fondu, zkuste dokument dohledat v katalogu naskenovaných katalogizačních lístků - Katif (http://katif.nkp.cz/ , jednotlivé katalogy poté na adrese http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx ), kde lze většinou vyhledat další exemplář pro prezenční studium.