Jak může "hladová voda" narušit kostrukci stroje z nerezové, či černé oceli?

Text dotazu

Dobrý den,
může "hladová voda" nějak narušit či počkodit potrubí, nebo konstrukci zařízení z nerezové, či černé oceli s níž přichází dlouhodobě do styku?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

děkujeme za Váš dotaz. Výraz "hladová voda" je voda s velmi nízkým obsahem minerálů (např. horská voda z tajících ledovců a sněhu, která dosud nepřišla do styku s minerály), a proto působí škodlivě např. na betonové konstrukce, z nichž vyluhuje vápenné složky pojiva. Řadí se mezi vody agresivní, tj. vody měkké, často s kyselou reakcí (zdroj: Technický slovník naučný. G - J. Praha: Encyklopedický dům, 2002. ISBN 80-86044-20-3.).

Demineralizovaná voda je voda v nerovnováze, a proto je mimořádně agresivní vůči materiálům, se kterými přichází do styku. Demineralizovaná voda ochotně přijímá všechny vodou rozpustné látky (odtud také její označení jako voda "hladová"), např. kovy z potrubí, změkčovadla a další organické toxické látky z hadicových rozvodů, plastových a pryžových zásobníků apod. - aniž by však obsahovala ty minerální látky, které některé tyto substance na sebe váží a mohou je tak alespoň částečně "dezaktivovat".

Doporučuji Vám nechat změřit si obsah rozpuštěného kyslíku a pH vody, se kterou bude potrubí či zařízení dlouhodobě přicházet do styku. Bude-li zcela demineralizovaná voda obsahovat velké množství kyslíku  a  pH bude nižší jak 7,  bude docházet ke korozi (zdroj: . http://www.elysator.cz/faq.htm). Každý výrobce potrubí či zařízení by měl u svého výrobku uvádět rozsah pH, teplot a mineralizace, eventuálně dalších parametrů, za kterých by nemělo dojít k poškození výrobku. Doporučuji Vám také koupit atestovaný výrobek, protože v atestu byste měl najít informace, za jakých je provoz výrobku bezproblémový. Eventuálně Vám doporučuji zvážit použití PVC nebo PE potrubí.

 

Další užitečné odkazy:

http://www.elysator.cz/faq.htm

http://geotech.fce.vutbr.cz/studium/geologie/skripta/PODVODA.htm

http://www.ipodnikatel.cz/Ochrana-spotrebitele/technicke-pozadavky-na-vyrobky-prohlaseni-o-shode-ce-atesty-a-certifikace.html

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/hladova-voda

 

Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

 

S pozdravem

 

Vojtěch Turek

Oddělení služeb

Národní technická knihovna

 

Obor

Technika, technologie, inženýrství

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

30.05.2017 14:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu