Jak matka prokaze, ze odlozila dite do babyboxu?

Text dotazu

Pri porodu je vystaven rodny list.Tedy se uredne vi,ze dana zena porodila dite.Jak potom vysvetli,ze ho najednou nema?Treba az se urady zacnou zajimat jakto ze nenastoupilo do skoly atp?
To ze je dite v babyboxu by pak mohla tvrdit kazda (nechci byt vulgarni)...proste existuji lidi co deti vyhazuji do popelnic i hur.Jak tedy matka prokaze ze svemu diteti neublizila,ale odlozila ho?

Odpověď

Dobrý den, informace o této problematice naleznete v těchto dokumentech:

Zákon o sociálně-právní ochraně děti č. 359/1999 Sb. ve znění pozdějších předpisů

MPSV. Metodický pokyn pro případy dětí odložených do baby boxů. Praha: MPSV, 2006. 5 s.

Dále přikládám odkaz na dva on-line volně dostupné zdroje, týkající se Vašeho dotazu.

NECHVÁTALOVÁ, Vladimíra. Problematika dětských baby boxů. Prevence úrazů, otrav a násilí, 2007, roč. 3, č. 1, s. 66-70. ISSN: cnb001567444. Dostupné také z: http://casopis-zsfju.zsf.jcu.cz/prevence-urazu-otrav-a-nasili/administrace/clankyfile/20120501135058587628.pdf

ERBENOVÁ, Marcela. Sociální a právní pohled na babyboxy [online]. Hradec Králové, 2017 [cit. 2019-02-11]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/404iq5/>. Bakalářská práce. Univerzita Hradec Králové, Ústav sociální práce. Vedoucí práce doc. JUDr. Olga Sovová, Ph.D..