Jak má vypadat odkaz na zdroj z komentované prohlídky?

Text dotazu

Dobrý den,
mám psát semestrální práci, ve které budu popisovat architekturu historické památky. Zvolila jsem si katedrálu sv. Bartoloměje, tu jsem navštívila a využila možnosti si poslechnout komentovanou prohlídku. Některé informace zazněné během prohlídky bych ráda použila ve své práci. Jak mám uvést tento zdroj informací, když nemám žádný záznam z prohlídky, tudíž nemám v podstatě na co odkázat?
Děkuji moc!

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.

Na začátku by bylo vhodné zjistit, jestli ten, kdo Vám semestrální práci zadal (pravděpodobně vysokoškolský pedagog) bude komentovanou prohlídku jako zdroj akceptovat. Pokud ano, při použití by se dalo inspirovat způsobem citování osobní komunikace, i když to není úplně to samé – ve výkladu k nové citační normě to naleznete na s. 78: https://www.citace.com/Vyklad-CSN-ISO-690-2022.pdf. Pokud pak budete osobní komunikaci uvádět jako zdroj v závěrečném seznam, doporučujeme použít obecnější označení jako Seznam zdrojů, Použité zdroje apod. a ne Použitá literatura.

Každopádně tento zdroj informací bychom vnímali jenom jako doplňkový a doporučujeme Vám používat co nejvíc původních článkových nebo knižních zdrojů. Můžete se případně zkusit obrátit i na provozovatele prohlídek ohledně doporučení zdrojů, ze kterých při prohlídce vycházejí. Další zdroje můžete hledat například prostřednictvím Souborného katalogu ČR (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/souborny-katalog-cr/knihy) anebo portálu Knihovny.cz (https://www.knihovny.cz/).