JAK KATALOGIZOVAT DOMÁCÍ KNIHOVNU

Text dotazu

Dobrý den. Mám dosti rozsáhlou knihovnu a rád bych si knihy (konečně) zkatalogizoval. Příslušných programů ke stažení z internetu je víc než dost - jen se zorientovat, který si zvolit. Proto jsem se rozhodl dotázat se vás odborníků. Snad budete vědět, který takový program je vhodný. Knížky zahraniční provenience se snadno a pohodlně vyhledávají automaticky z databází velkých národních knihoven např. pomocí ISBN, ale naše domácí, jak se mi zatím zdá, je nutno ukládat ručně (možná se mýlím). Můžete prosím jakkoli poradit?

Děkuji předem a těším se na brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

s katalogizací vlastní osobní knihovny nemáme zkušenosti, nicméně ideální je se držet standardů vytvářených a dodržovaných Národní knihovnou ČR a konkrétně báze SKC - Souborný katalog knih. Informaci, jak záznamy stáhnout naleznete v tomto odkazu: http://www.caslin.cz/spoluprace/sluzby/stahovani-zaznamu-ze-sk-cr . Výsledkem budou záznamy zpracované podle platných pravidel, které si budete moci zobrazit v konkrétním prostředí.

Pokud s vytvářením prostředí v MS Access nechcete ztrácet čas, můžete si stáhnout již hotovou aplikaci, která Vám snad celý proces usnadní. Národní knihovna ČR tuto pomůcku pochopitelně nevyužívá, ale  recenze vyzněly poměrně příznivě: http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/databaze/ostatni/knihdb/nahledy/?g[hledano]=

 

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.03.2015 09:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu