JAK KATALOGIZOVAT DOMÁCÍ KNIHOVNU

Text dotazu

Dobrý den. Mám dosti rozsáhlou knihovnu a rád bych si knihy (konečně) zkatalogizoval. Příslušných programů ke stažení z internetu je víc než dost - jen se zorientovat, který si zvolit. Proto jsem se rozhodl dotázat se vás odborníků. Snad budete vědět, který takový program je vhodný. Knížky zahraniční provenience se snadno a pohodlně vyhledávají automaticky z databází velkých národních knihoven např. pomocí ISBN, ale naše domácí, jak se mi zatím zdá, je nutno ukládat ručně (možná se mýlím). Můžete prosím jakkoli poradit?

Děkuji předem a těším se na brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

s katalogizací vlastní osobní knihovny nemáme zkušenosti, nicméně ideální je se držet standardů vytvářených a dodržovaných Národní knihovnou ČR a konkrétně báze SKC - Souborný katalog knih. Informaci, jak záznamy stáhnout naleznete v tomto odkazu: http://www.caslin.cz/spoluprace/sluzby/stahovani-zaznamu-ze-sk-cr . Výsledkem budou záznamy zpracované podle platných pravidel, které si budete moci zobrazit v konkrétním prostředí.

Pokud s vytvářením prostředí v MS Access nechcete ztrácet čas, můžete si stáhnout již hotovou aplikaci, která Vám snad celý proces usnadní. Národní knihovna ČR tuto pomůcku pochopitelně nevyužívá, ale  recenze vyzněly poměrně příznivě: http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_a_domacnost/databaze/ostatni/knihdb/nahledy/?g[hledano]=