Jak je to s příjmením Sandany?

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je původ tohoto příjmení a jestli se v ženském rodě musí skloňovat. Chceme se s přítelem vzít a ráda bych měla příjmení v tomto tvaru (Sandany). Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
přesný tvar tohoto příjmení jsem bohužel nenašla v žádné mě dostupné publikaci, jeho původ tedy můžeme jen odhadovat. Mohlo by pocházet z polštiny nebo němčiny, základ by mohl být -sand z křestního jména Alexandr nebo z místního jména Sanden, což je obec v Dolnoslezském vojvodství, nebo další možnost je opět místní německý název obce Sandau , česky Žandov. Jsou to ale jen dohady, pokud budete chtít další informace, zkuste se obrátit na Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.
Pokud se týče skloňování a přechylování, bude to podobné jako u jiných příjmení končících na -y - např. Bondy, Ady, Nagy. Při matričních zápisech čeština připouští oba tvary, jak paní Bondy nebo paní Bondyová, atd., takže není určitě žádný problém nechat příjmení v ženské podobě nepřechýlené. Dokonce jsem na internetu našla jakousi paní Moniku Sandany z obce Velká Hleďsebe, takže příjmení také nepřechýlené.
Při hledání odpovědi jsem čerpala z těchto zdrojů:

Knappová, Miloslava, 1936-. Naše a cizí příjmení v současné češtině.  Miloslava Knappová.  Liberec : Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

Beneš, Josef, 1902-1984. Německá příjmení u Čechů. 1.-2. svazek.  Josef Beneš ; Zrevidovala, upravila a rukopis připravila k tisku Marie Nováková.  1. vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J. E. Purkyně, 1998. 359 s. (Acta Universitatis Purkynianae ; Sv. 34). bibliografie. ISBN 80-7044-212-3.

Moldanová, Dobrava, 1936-. Naše příjmení.  Dobrava Moldanová.  1. vyd. Praha : Mladá fronta, 1983. 289 s. (Malé encyklopedie ; Sv. 16). bibliograf.