Jak informovat o nové knize

Text dotazu

Vážení, vydal jsem knížku o Boubínském pralese (128 s., tuhá vazba (V8), formát 210x150 mm. 46 černobílých a 56 barevných ilustrací. Publikace vyšla v identické úpravě v české a německé mutaci. České vydání: ISBN 3-9810824-1-9 / 978-3-9810824-1-8 Německé vydání: ISBN 3-9810824-0-0 / 978-3-9810824-0-1 Doporučená prodejní cena: 290,- kč. editionsagitta@gmx.net) Distribuce probíhá přes IS NP Šumava a knihkupectví na jihu Čech a přes Academia Praha. Rád bych knihu nabídnul knihovnám a dostal do českého seznamu dodavatelných knih a seznamu ISBN. Žiji v SRN a byl bych vděčen za radu, jak v Česku takové uvedení knihy do informačních systémů probíhá.

Odpověď

Činnost Národní knihovny souvisí s vydáváním knih jen částečně, tedy vám neposkytneme asi zcela vyčerpávající odpověď.
Neprve k systému ISBN: kódy ISBN dostávají nakladatelé předem a knihu do českého ISBN nelze po vydání zařadit. Na druhou stranu to nic neznamená, protože jediným výstupem, který by vás mohl zajímat, je databáze chystaných publikací na základě informací nakladatelů - což pro již vydanou knihu nemá význam.
Vydané knihy jsou katalogizovány a záznamy se objevují v katalogu/bibliografické bázi NK, v České národní bibliografii. Katalogizace probíhá na základě výtisku, který knihovna získá. U knih vydaných v ČR odevzdávají nakladatelé povinný výtisk, v případě vaší knihy, vydané předpokládám v Německu, jde o zahraniční bohemikum, které se NK snaží získat do svých fondů buď nákupem nebo eventuálně jako dar.
Budeme o vaší knize informovat oddělení doplňování, rozhodnutí o případném nákupu záleží na nich. Tímto způsobem by se kniha dostala do katalogů a bibliografií, s nimiž pracuje česká veřejnost. Podle našich zkušeností je to dnes poměrně důležitý zdroj informací. Třebaže nemůže zastupovat přímou reklamu.
Pokud jde o propagaci knihy, na českém trhu je situace poměrně spletitá, každý nakladatel postupuje podle vlastní úvahy. Je škoda, že jste se neozval dříve, jednou z dobrých možností představení knihy je pražský knižní veletrh (proběhl počátkem května): www.svetknihy.cz. Pokud máte dohodu o distribuci s českými knihkupci, měli by se postarat oni.
Je především možné oslovit Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který zveřejňuje nově vydané knihy a mohl by vám poskytnout další rady:
http://www.sckn.cz/.
Knihu je možné nabídnout k recenzi větším českým deníkům, časopisům a internetovým portálům zaměřeným na knižní novinky a velkým internetovým knihkupectvím (nejznámější je zřejmě Kosmas). Některé typy:

http://www.knihovnice.cz/
http://www.kosmas.cz/default.asp?afil=1057
http://www.portalknihy.cz/
http://www.knizniweb.cz/jnp/cz/ctenari/home/index.html
http://www.tydenik-knihy.cz/.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.02.2008 17:19

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu