Jak funguje samouzávěrová baterie?

Text dotazu

Zajímal by mě princip samouzávěrové baterie, jak se nastavuje doba uzávěru, poruchovost, životnost.

Odpověď

Dobrý den,
děkujeme Vám za využití služby "Ptejte se knihovny" a Váš dotaz.
Princip samouzávěrové baterie je v literatuře velice obtížně dohledatelný. Většinou nám firmy dodávají firemní literaturu s katalogem výrobků a některé z nich mohou, ale také nemusí informace obsahovat.

Tento dotaz bych už z principu směřoval na prodejce těchto armatur resp. jejich výrobce.
Pokusil jsem se dohledat nějaké informace k těmto výrobkům dohledat na webu.

Samouzavírací ventily v sobě obsahují mechanismus, který po určitém čase zastaví průtok vody. Jak jistě víte, vodu si můžete pustit stlačením ventilu, který se vám díky hydraulickému tlaku vody vrátí zpět. Pracovní tlak vody činí: min 0,1 bar, max 3,0 bar. U některých typů výrobků se uvádí i 5,0 bar. Ventily mají předem přednastavené hodnoty z výroby.  U umyvadlových ventilů je výrobcem nastaven tento průtok na cca 15 sekund, u pisoárových cca 8 vteřin a u sprchových cca 30 vteřin, ale tuto dobu lze regulovat (Ref.1).

Většina ventilů je vybavena kartušemi s jednoduchým regulováním doby výtoku. Kartuš je v podstatě součást vodovodních baterií, která má na starosti otvírání, zavírání a mixování teplé a studené vody. Průtokové množství vody závisí na umístění referenčního bodu (umístěného na spodní části kartuše) v sedle nádobky. Doplňkové informace k tomuto problému naleznete v technickém návodu (Ref.2).
Některé typy samouzavíracích baterií lze regulovat pouze výměnou kartuše za jinou anebo otočením tzv. Adaptačního kroužku. Princip vnitřního mechanismu baterie si můžete přečíst pod Ref. 3.

Co se týče životnosti... Kartuše je samočistící a obsahuje vnitřní filtr pro zachytávání hrubších nečistot. Správné používaní spolu s instalací přívodního filtru umožňuje dlouhodobou a správnou funkčnost ventilu. Různé testy životnosti u jednoho výrobce dokázaly, že kartuše vydrží více než 600.000 cyklů (viz strana 2 pod Ref. 4).

To jsou veškeré informace, které se mi podařilo dohledat. Doporučuji Vám však se obrátit na odborníky. Ať už se jedná o prodejce těchto výrobků či jejich výrobce. Ti Vám určitě sdělí podrobnější informace, protože těchto výrobků je veliké množství a zcela určitě jsme ještě nevyčerpali všechny možnosti.

Kontaktovat můžete např. společnost Schell (http://www.schell.eu/cesko-cz/firma/kontakt.html) nebo Grohe (http://www.grohe.com/cz/6547/grohe/kontakt/), kteří jsou výrobci takovýchto baterií u nás.

V případě dalších otázek jsme Vám k dispozici.
S přáním příjemného dne a pozdravem,
Marek Janik

Použité zdroje

Ref.1 - http://www.koupelny-online.cz/[…]/
Ref.2 - http://eshop.sapho.cz/[…]/quik_technicky_navod.pdf
Ref.3 - http://www.rubidea.cz/files/zl-idr08015.pdf
Ref.4 - www.rubidea.cz/files/katalog-2013/14-sk.pdf