Jak funguje mezinárodní výměna oficiálních publikací?

Text dotazu

Podle knihovního zákona plní Národní knihovna funkci národního centra mezinárodní výměny oficiálních publikací. Jaké typy dokumentů se vyměňují a v jakém rozsahu? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna odpovídá ze zákona č. 12/1965- Vyhláška ministra zahraničních věcí o Úmluvě o výměně oficiálních publikací a vládních dokumentů  mezi státy a o Úmluvě o mezinárodní výměně publikací  za získávání, redistribuci, zpracování a zpřístupňování oficiálních publikací.

V r. 1965 vzniklo tzv. Ústředí mezinárodní výměny publikací ( dále jen ÚMVP) , které postupně  začalo  naplňovat závazky vzniklé z podepsání Úmluvy. Značně redukované ÚMVP bylo  po r. 1990 sloučeno s oddělením doplňování zahraniční literatury . Byly vybrány instituce, s kterými bude nadále udržována výměna oficiálních publikací a české instituce, kterým budou formou redistribuce poskytovány oficiální publikace.

NK ČR uchovává ty oficiální publikace, které spadají do informačního profilu knihovny.

Typologie získávaných oficiálních dokumentů:

  • vládní dokumenty
  • vybrané dokumenty mezinárodních a nadnárodních organizací
  • legislativní dokumenty těchto organizací
  • vybrané dokumenty regionálních organizací
  • vybrané dokumenty organizací spravovaných vládami
  • vybrané dokumenty vědeckých akademií, univerzit, politických stran apod.

Způsob výměny:

  • titul za titul (svazek za svazek, ročník za ročník u časopisů)
  • stránka za stránku ( téměř se už nepoužívá)
  • v rámci dohodnuté finanční částky